Stawiamy na jakość!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o sufitach

Jeśli myślisz o remoncie, nie zapomnij o suficie. Tak, ta część pomieszczenia odgrywa bardzo ważną rolę we wnętrzu, a projektanci z roku na rok wymyślają nowe i modne „elementy”, które pozwalają sufitom na eleganckie uzupełnienie wystroju wnętrza, odpowiadającego mu stylem i innymi parametrami.
Jeszcze kilka lat temu prawie wszystkie sufity były po prostu pomalowane na biało. Dziś poświęca się ich projektowaniu znacznie więcej uwagi. Wraz ze ścianami, podłogą i meblami, ta część pokoju odgrywa dużą rolę w tworzeniu wizji domu czy mieszkania. Jakie są sufitowe trendy na 2021 roku?
Projektanci odchodzą od znanych nam już klasyków w postaci prostych białych sufitów, ewentualnie ozdobionych sztukaterią, płaskorzeźbą lub freskiem. Przy tworzeniu wnętrz wykorzystuje się oryginalne motywy i elementy. We wnętrzach pojawiają się obok siebie trójwymiarowe tekstury, metaliczne wykończenia, naturalne materiały, a także z pozoru niepasujące do siebie wzory geometryczne, florystyczne i zwierzęce. Te skomplikowane, na które składają się liczne poziomy konstrukcji, zawieszenia i naprężenia, pozostają w trendach.
Najważniejsza nie jest zawiłość formy, jak poprzednio, ale oryginalne wykorzystanie źródeł światła. Dzięki efektom świetlnym sufity wyglądają niekonwencjonalnie i efektownie. Świetne efekty daje instalacja lamp w różnych kolorach, malowanie powierzchni sufitu na różne kolory i rysowanie na niej oryginalnych wzorów.
Malowanie i wybielanie
Być może najpopularniejsza opcja dekoracji sufitu, która nadal nie straci na znaczeniu. Wśród zalet tej metody można wyróżnić jedynie mały budżet i estetyczny wygląd. Wadą jest złożoność pracy, gdyż trzeba idealnego wyrównania powierzchni sufitu.
Tapetowanie
Kolejna klasyczna opcja, która istnieje w ogromnej liczbie odcieni i nadruków tapet, co pozwala nieco odejść od tradycyjnego białego i gładkiego sufitu. Oczywiście przed przyklejeniem trzeba idealnie wyrównać powierzchnię. Najważniejsze jest, aby wybrać wysokiej jakości, stylową tapetę i ekipę, która ją perfekcyjnie przyklei.
Płyty kartonowo-gipsowe
To rozwiązanie można zastosować nawet na nierównych powierzchniach. Przystępna cena, ogromny wybór paneli i oszałamiający efekt sprawiły, że sufity z płyt gipsowo-kartonowych zyskały popularność na całym świecie.
Za ich pomocą można zbudować złożony wielopoziomowy sufit, który uzupełni wnętrze i stanie się główną atrakcją pomieszczenia. Zwłaszcza że, dzięki temu rozwiązaniu można dostosować oświetlenie w pomieszczeniu do własnych potrzeb (reflektory lub paski LED). Projekty sufitów podwieszanych są niezwykle różnorodne. Prawidłowo dobrany kształt stropu pozwala na zagospodarowanie przestrzeni. Należy pamiętać, że jest mało prawdopodobne, aby dobrze zainstalować sufit podwieszany bez pomocy ekipy remontowej.
Sufit napinany
Sufity napinane pojawiły się kilkadziesiąt lat temu, więc wydawałoby się, że nic nie może nas już zaskoczyć. Jednak dziś są w produkcji modele, które zadziwiają swoją oryginalnością. Warto spojrzeć na ofertę pięknych sufitów napinanych w wersji 3D, które idealnie pasują do wnętrza sypialni czy salonu.
Drewniane stropy
Nowocześni producenci przetwarzają drewno w taki sposób, aby stropy z niego służyły jak najdłużej. Takie projekty idealnie wpasują się w pomieszczenia w stylu rustykalnym czy loftach. Bycie przyjaznym dla środowiska od dawna jest głównym trendem, a drewniane sufity najlepiej odzwierciedlają tę ideę.
Kolor i kształt sufitu
Wybierając projekt sufitu w sypialni, salonie czy kuchni, nie wystarczy skupić się wyłącznie na materiałach wykończeniowych. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni odcień i kształt przyszłego projektu sufitu. Łącząc poprawnie te dwa kryteria, uzyskasz harmonijny i przemyślany projekt pomieszczenia.
Współcześni projektanci od dawna odeszli od banalnych i prostych pomysłów na dekorację sufitu. Nawet projekty minimalistyczne wyglądają nietuzinkowo i oryginalnie. Jeśli potrzebujesz więcej czasu i informacji na temat sufitów, śledź naszą stronę. Wkrótce artykuł o tym jak projektować sufity w poszczególnych pomieszczeniach, wpływie kolorów na ich wygląd i opcjach modelowania przestrzeni za pomocą umieszczonych w suficie świateł.
Designer: Centrum Reklamowe - Przeźmierowo - CENTRUM REKLAMOWE.com.pl