1. Remonty
  2. >
  3. Wykończenia wnętrz
  4. >
  5. Co trzeba wiedzieć o...

Co trzeba wiedzieć o schodach?

Przeczytaj     

TAGI
KATEGORIE

Ekipa remontowa     

Remont     

Sufity podwieszane     

Łazienki     

„Zacznijmy burzyć mury, by budować schody”

„Do sukcesu nie ma żadnej windy, trzeba iść po schodach.”

Cytatów na temat schodów jest dużo. Jeszcze więcej zastosowań notuje się w szeroko rozumianej sztuce (także użytkowej). Co ciekawe, stopnie z lubością malowali Memling czy Gaudi, a scenograficzne Schody Hiszpańskie zaprojektowane przez Francesca De Sanctisa i Alessandra Specchiego, są uważane za jedną z najwspanialszych budowli powstałych w okresie rokoka.Schody podkreślają styl i charakter wnętrza. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały z których są one wykonane pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy.W nowym budownictwie, w którym dominują otwarte przestrzenie, schody projektuje się zazwyczaj w przestronnych holach lub salonach. O wyborze rodzaju schodów decyduje przede wszystkim ilość wolnego miejsca, preferencje estetyczne, bezpieczeństwo, a także cena.

Wybór schodów

Schody są na tyle ważnym elementem domu, że odpowiedni wybór należy zawsze poprzedzić gruntowną analizą wielu czynników i nigdy nie podejmować decyzji pochopnie, pod wpływem impulsu.Wybierając schody wewnętrzne do własnego domu, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Niezależnie, czy nasz wybór padnie na schody prefabrykowane, schody drewniane na indywidualne zamówienie czy też schody modułowe, najważniejsze, aby były wytrzymałe i solidnie wykonane.

Szczególnie w przypadku schodów modułowych może stanowić to problem. Warto zauważyć, że choć schody modułowe są bardzo tanie, zajmują mało miejsca i wyglądają dekoracyjnie, są to schody słabe. Maksymalne obciążenie w wielu modelach to zaledwie 120 lub nawet 100 kilogramów. Schody modułowe posiadają też bardzo krótki okres gwarancji – najczęściej jest to 12 lub 24 miesiące.Kolejną ważną kwestią przy wyborze schodów jest ich szerokość oraz wysokość stopni. W trosce o wygodę, wysokość stopnia powinna oscylować w granicach 15-18 centymetrów. Zarówno za niskie, jak i za wysokie stopnie, będą uciążliwe i niewygodne. Również szerokość schodów ma niebagatelne znaczenie. Jeśli będziemy zmuszeni wnieść meble na wyższą kondygnację, a schody będą za wąskie, staniemy przed dużym problemem. Szerokość biegu powinna mieć co najmniej 100-110 centymetrów, aby takie czynności były wykonalne.

Przyjmuje się, że wygodne, a przy tym w pełni bezpieczne będą stopnie o szerokości co najmniej 25 cm i wysokości 17 cm. Jeżeli domownicy są bardzo wysocy, to na pewno warto rozważyć szersze stopnie, nawet 30-centymetrowe.

Bezpieczeństwo

Powszechnie uważa się, że schody żelbetowe, ze względu na swoją masywną i prostą budowę, są bezpieczniejsze.W każdym razie, warto pamiętać, iż w domu, w którym mieszkają dzieci, osoby starsze i zwierzęta niezbyt sprawdzą się schody drewniane ażurowe i lepszym pomysłem będą schody drewniane wspornikowe, które są pełne, z podstopniami. W przypadku wykończenia schodów drewnianych powłoką lakierniczą może także zaistnieć potrzeba dodatkowego zabezpieczenia w postaci montażu elementów antypoślizgowych. Dobrze sprawdzają się wtedy listwy antypoślizgowe, np. z aluminium. Niezbyt wygodne zarówno dla małych dzieci, jak i osób w podeszłym wieku są też schody spiralne. Można również rozważyć schody wraz ze zjeżdżalnią, aby ułatwić i uprzyjemnić proces schodzenia.W przypadku tak ważnego elementu, jakim są schody wewnętrzne, warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że schody będą nie tylko ładne, ale także solidne i bezpieczne w eksploatacji.

Akustyka

Osobną, ale równie istotną kwestię stanowi akustyka.Odgłosy stąpania zawsze są mniej słyszalne na schodach żelbetowych.Schody modułowe mają pustą przestrzeń pod stopniami i stąd głośniejsze odgłosy stawiania kroków. Jeżeli po schodach często biegałyby dzieci, to na pewno komfort mieszkania byłby znacznie zmniejszony. Schody drewniane po kilku latach użytkowania zaczynają skrzypieć. Można tego uniknąć stosując schody na konstrukcji stalowej, bez podstopni i bez bezpośredniego łączenia stopni z poręczami i tralkami. Schody żelbetowe, też nie są bez wad. Ze względu na powiązanie z całą konstrukcją domu, przenoszą drgania, powstające przy chodzeniu, na podłogę, ściany i strop.

Styl

W niewielkich wnętrzach na pewno niezbyt dobrze prezentują się ciężkie schody żelbetowe, które mogą po prostu przytłoczyć i optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Schody modułowe zawsze mają lżejszy wygląd, nawet w przypadku konstrukcji pełnej. Jeżeli zdecydujemy się na jakiś oryginalny kształt, np. schody kręcone, to mamy zapewniony dodatkowy, bardzo mocny, element ozdobny wystroju wnętrza.

Istnieje wiele pomysłów na wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Od schowka na skarby, poprzez miejsce na kanapę czy na szafki kuchenne. Jeśli spocznik jest obszerny i doświetlony naturalnym światłem, możesz tam nawet urządzić bibliotekę z czytelnią. Liczy się pomysł na schody i konsekwencja w jego realizacji.

Zadzwoń i porozmawiaj na temat swojego wnętrza