Tapety 3D

Przeczytaj     

TAGI
KATEGORIE

Ekipa remontowa     

Remont     

Sufity podwieszane     

Łazienki     

Mamią nasz wzrok, bawią się percepcją, zakłamują przestrzeń. Odpowiednio dobrane i zaplanowane stworzą niebanalną dekorację wnętrza. Fototapeta wróciła i to w wielkim stylu. Na szczęście nie ma już nic wspólnego z tandetnym widoczkiem jaki znamy sprzed lat. Dziś fototapety na ścianę dodają głębi i dynamiki, a przez to poprawiają proporcje pomieszczenia.

Tapety 3D stały się mocnym narzędziem projektantów w dekoracji ścian.

Tapety 3D stały się mocnym narzędziem projektantów w dekoracji ścian. Dają dużo możliwości twórczych i są najszybszym, oryginalnym sposobem na efektowną ścianę. Pierwszy boom na fototapety zaczął się 30 lat temu. Teraz zaś próbując urządzić dom, często zapominamy o tapeciarskiej rewolucji – na rynku pojawiły się zupełnie nowe technologie, materiały, wzory i desenie, a nowoczesne tapety niczym nie przypominają już tych sprzed lat.

Tapeta 3D to fotografia lub grafika wydrukowana z użyciem specjalnej maszyny drukarskiej, tzw. plotera. Jej wymiary mogą być dowolne. Fototapety sprzedawane są w tzw. brytach, czyli kawałkach, które łączy się na ścianie. Ograniczeniem rozmiaru jest jakość fotografii, czyli to, jak bardzo można ją powiększyć, nie tracąc na ostrości. Wzór wybiera się z gotowej kolekcji producenta (często sygnowanej nazwiskiem znanego projektanta) albo z banku zdjęć, w którym dostępne są dziesiątki tysięcy fotografii i grafik. Do dekoracji ściany można też użyć własnego zdjęcia, jeśli spełnia wymagane parametry.

Tapeta 3D to doskonały pomysł na zmianę wystroju wnętrza. Dobrze dobrana potrafi podkreślić styl panujący w wybranym przez nas pomieszczeniu lub wyeksponować meble, dla których stanowi tło.Mocny, charakterystyczny kolor oraz wzór na ścianie to najprostsza metoda na optyczne powiększenie pokoju. Warto zwrócić uwagę na gigantyczne fototapety, które dają efekt nieskończoności i poczucia głębi, przedstawiające tunele, widoki miast i lasów. Musimy widzieć głębię. Tapeta 3D w przedpokoju na jego węższej ścianie, np. przeciwległej do drzwi wejściowych, przywróci mu harmonijne proporcje i wizualnie go powiększy.

Z kolei w pozostałych pomieszczeniach operowanie magnetyzującym wzorem (jak kompozycja geometrycznych figur czy grafika przypominająca origami) doda wnętrzu głębi. Fototapeta świetnie zastąpi inne materiały, np. w łazience i kuchni, gdzie niegdyś królowały głównie płytki ceramiczne. Wyrazi także osobowość właściciela. W każdej chwili można ją zmienić i wykreować styl wnętrza na nowo. Fototapety to świetny pomysł na ścianę w każdym pomieszczeniu mieszkania czy domu.Warto pamiętać, że fototapety, a zwłaszcza laminaty różnią się jakością. Powinny być zabezpieczone laminatem z folii albo przynajmniej laminatem płynnym nakładanym na gorąco. Każda tapeta po zalaminowaniu jest teoretycznie „zmywalna”, czyli można ją czyścić. W rzeczywistości odporna na czyszczenie jest tylko taka fototapeta, której i podkład, i farba, i laminat są wysokiej jakości. W przeciwnym razie słowo „zmywalna” może nabrać zupełnie innego znaczenia.

Rodzaje Tapet 3D

  • Folia samoprzylepna: jest rodzajem naklejki. Pokrywana nią powierzchnia powinna być gładka. Idealnie nadaje się na meble, drzwi i szyby. Zalaminowaną można stosować na gładkiej ścianie.Papier: zwykły papier dość łatwo się rwie, dlatego do fototapet używa się najczęściej papieru syntetycznego, np. z dodatkiem lateksu.
  • Fototapeta lateksowa: to papier z domieszką lateksu. Pozwala ścianie oddychać. Bez laminowania nadaje się pod szybę lub w miejsce nienarażone na tarcie i dotykanie, chyba że zadrukowana jest lateksowym atramentem. Po wzmocnieniu laminowaniem nadaje się do większości pomieszczeń, można ją zmywać wodą.
  • Flizelina: to podkład dwuwarstwowy o spodzie z flizeliny (włókniny poliestrowej), z wierzchu może być pokryty innym tworzywem, np. winylem.
  • Fototapeta winylowa: oznacza najczęściej flizelinę z dodatkiem winylu. Podkład grubszy, cięższy, nieprzepuszczalny i najbardziej trwały (ale także droższy). Wielokrotnie zmywalny. Może ukrywać drobne niedoskonałości ściany, jednak nie pozwala jej oddychać. Można ją stosować w kuchni, łazience, przedpokoju.

Fototapeta nie musi, a nawet nie powinna zajmować całej powierzchni ściany. Wystarczy podkreślenie fragmentu lub wypełnienie wnęki – taka dekoracja jest ciekawa i nie zdominuje wnętrza. Patrząc na trendy w tapetach na 2021, widać że ściany będą wyglądać imponująco, a domy mają robić wrażenie. W zeszłym roku fototapety najczęściej zawierały elementy natury, faktury i miękkości. Projektanci proponują teraz futurystyczne style i wiele wzorców inspirowanych podróżami w odpowiedzi na ograniczenia z roku 2020.

Coraz popularniejsze są tapety tropikalne, bambusowe, zwierzęce, botaniczne i malownicze, sygnalizujące, że egzotyczne przygody przenoszą się do wnętrz. Ponieważ nie mogliśmy podróżować w tym roku, wielu właścicieli domów szukało sposobów, aby wnieść wakacyjny klimat do domu. Ożywcze style tropikalne – bogate wzory w głębokich lasach deszczowych i dżungli – to skrótowy sposób na przybliżenie świata przyrody, który dla wielu osób wydawał się w tym roku bardzo odległy.

Jeśli planujesz remont zadzwoń lub napisz do Remohouse i sprawdź pierwszy wolny termin. Nie tylko przeprowadzimy wszystkie prace wykończeniowe, ale także podpowiemy jakie rozwiązania najlepiej wybrać.

Zadzwoń i porozmawiaj na temat swojego wnętrza